tagasi

 

 

Kokkuvõte Ida-Harjumaa Invaühingu 2007. a tegemistest

 

Liikmed
Projektid ja rahataotlused
Sponsorid
Tegevus ja üritused
Plaanid 2008. aastaks

Kokku toimus osavõtt 70 üritusest, millel käis kokku 816 inimest.

Nimekirjas on 193 inimese nimed, kes on osa võtnud  vähemalt ühest üritusest.

Kõige aktiivsemalt on osalenud terve aasta läbi Heiki Veetõusme, Helle Einstruk, Marika Kass, Ene Kasepuu, Tiit Vilhein ja Heli Keskla; kevadistest üritustest Ain Villau, Ragnar Joost,  Kairi Rohtmets ja Aivo Arro, sügisestest Ester Armväärt, Ilme Jäätma, Õie Liiv, Maia Kirsiste, Valdo-Kristjan King.

 
Liikmed

2006. a vahetus juhtkond ning invaühingu tegevus hoogustus. Uuendasime liikmete avaldusi, kes soovisid osa võtta invaühingu tegevusest ning kuuluda meie ühingusse. 2006. a 31.detsembri seisuga oli meil 56 liiget.

2007. a lisandus 18 uut liiget.

Möödunud suvel lahkus meie hulgast hea sõber ja aktiivne invaühingu liige Aivo Arro.

Avalduse ühingust väljaastumise kohta seoses elukoha vahetusega on esitanud Kaire Kuusing.

Seega on 2007. a lõpuks Ida-Harjumaa Invaühingul 72 liiget.

 üles


Projektid ja rahataotlused

Kokku 5 projekti, mida on esitatud 7 korda, st et mõnda projekti mitu korda.

Kevadel esitasime Kohaliku Omaalgatuse Programmile 2 taotlust:

Köögimööbel Kuusalu valla puuetega inimeste ühistegevuseks” ning „Arvutid Kuusalu valla puuetega inimestele”, mis mõlemad said rahastuse ning finantseeriti 25 000 krooni ulatuses. Tänu projektidele on meil Almakeskuses uus ilus kollane köögimööbel ning 3 uut arvutit.

Suvel esitasime Sotsiaalministeeriumile Kairi Rohtmetsa kirjutatud projekti arvutiõppe korraldamiseks ja e-kaasatuse suurendamiseks – see ei leidnud rahastamist liiga väikese sihtrühma tõttu; samuti ei rahastatud Eesti Puuetega Inimeste Fondile esitatud samalaadset projekti.

Küll aga sai teisel esitamise korral rahastuse EPIFondilt Tiina Tursmani projekt „Abikäsi sinu mures”. Saime 26 000 krooni, mille eest korraldame jaanuaris-veebruaris 4 koolituspäeva, samalaadseid, nagu toimus novembris-detsembris traumade ennetamise projekti raames. Sel korral tulevad erinevatel elulistel ja vajalikel teemadel rääkima jurist, meditsiiniõde, psühholoog ning jälle ka invaabivahendifirma. Täpsem info uuel aastal.

Sügisel esitasime Kohaliku Omaalgatuse Programmile projekti „Vabaajavahendid Kuusalu valla puuetega inimestele”, mida rahastati 9000 krooni ulatuses. Selle eest oleme juba ostnud portselanimaaliks vajalikud õlid ja pulbervärvid, samuti värve klaasimaaliks ning lüstervärvid. Loodame, et veel selle aasta jooksul saame tasuda bocciapallide ning 2 koroonalaua eest. Ühe koroonalaua paneme üles SK Rada ruumidesse Kolgakülas, kus meie spordipoisid hakkavad harjutamas käima ning loodame mõne spordiürituse korraldada, teine jääb Almakeskusesse, kuigi ruumi on vähe.

 üles


Sponsorid

Kuna mul on mõneti raske lahus hoida Almakeskust ja invaühingut (invaühingu kontor asub Almakeskuse ruumides ning ise olen tegev mõlemas organisatsioonis), siis kõik, mida on sponsorluse korras Almakeskuse juures tehtud, on ju ka invaühingu tegevuse heaks.
Almakeskuse hoone kordategemisel 2006. a lõpul / 2007. a algul rajati korralik sanitaarsõlm koos kaasaegse invatualetiga ning paigaldati pesumasin, 2007. a sügisel vahetati hoone katus -
rahaline sponsorlus kokku veidi üle 80 000 krooni. Töö sponsorite leidmiseks veel käib, vaja on korda teha välisfassaad ja vundament. Kuusalu Soojus osutas tasuta projektijuhtimisteenust. Almakeskuse juurdepääsutee rajasid Kostivere firma BaltStone ja Kuusalu valla firma Ekoval samuti sponsorluse korras. Arvutite ostuks saime raha KOPilt, tarkvara andis firma Microsoft Eesti sponsorkorras. Pärast arvutite soetamist tekkis vajadus ka signalisatsiooni järele; selle paigaldas kohalik firma OÜ Joaneti samuti sponsorluse korras. Traumade ennetuse projekti raames läbi viidud teabepäeval saime jagada helkureid, mille jõulude puhul kinkis Tallinna firma SoftReflector. Kaupluselt ’Talvien’ saime tasuta suure kastitäie väikese defektiga portselannõusid, mis sobivad väga hästi algajatele maalijatele käeharjutuseks.

 üles


Tegevus ja üritused

Aasta algas Ida-Harjumaa Invaühingu 13. aastapäeva tähistamisega. Algusaegade tegevusest andsid ülevaate invaühingu mõtte algataja ja rajaja Helle Leppik ning eelmine juht Eda Muru. Kauni lauluga tervitas meid Siiri Sisask ning eurosaadik Siiri Oviir tõi tervitusi kaugelt Brüsselist.

Spordiüritused saab jagada laias laastus kaheks:

1)   korraldajaks Eesti Invapordiliit: mängude laager Valtus, boccia individuaalvõistlused Lähtel ja Elvas, Läänemaa invaspordipäev (võisteldi nii ujumises kui bowlingus), kergejõustikuvõistlus Ülenurmel, bowling Viljandis ja Tallinnas, aerutamine Paatsalus, ratastoolide tänavasõit Narvas;

2)   korraldajaks Harjumaa Puuetega Inimeste Nõukoda: ujumine Loo Spordikompleksis ja kevadine spordipäev Keila veekeskuses, tervisepäev Jänedal. Lisaks  kevadujumine Nõmme ujulas (spordiklubi Meduus), kergejõustik Jõgeval (Jõgeva Fantaasiarikkad Noored).

Karaski rehabilitatsioonilaagris käidi viiel erineval korral, kokku 30 inimest (mõni käis küll mitu korda).

Teabepäevad: korraldajaks Harju PIN – „Taastusravi ja rehabilitatsioon Ida-Harjumaal” Viimsis, ise korraldasime 5 teabepäeva – tuleohutusest; Invaru käis tutvustamas invaabivahendeid, Tiiu Meres rääkis Puudega kaasnevatest mõjudest, Tiina Tursman stressist ja depressioonist ning nendega toimetulekust.

3 ekskursiooni – „Tunne oma koduvalda” I ja II ning Kirna mõis ja Järvamaa Muuseum. (kokku käis ekskursioonidel 117 inimest).

Tähistasime oma liikmete sünnipäevi üheksal korral kas siis Almakeskuses või sünnipäevalapse kodus.

Suvel käisime nii Eesti Invaspordiliidu suvelaagris Elvas kui Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liidu suvelaagris Käsmus.

Mälumängud toimusid 6 korral.

Sügisest on meil Kuusalus toimunud 7 korda loengud tervislikest eluviisidest. Lektor on Kaie Ustav, kes on küll tavameditsiinilise haridusega, ent 6 viimast  aastat end täiendanud ka alternatiivmeditsiini vallas, tegeleb homöopaatia ja refleksoloogiaga. Loengute teemad: „Rakk ja organismi ph”, „Pärmseened meie organismis”, „Suhkur”, „Insuliin ja luustik”, „Veri”, „Idud ja B-vitamiin”, „Magneesiumi tähtsus”.

Käivitumas on arvutikoolitus-arvutialgõpetus ning ka kunstiring – praegu tegeleme portselanimaaliga.

Kevadel korraldasime kohapeal boccia-mängu tutvustuse ja harjutuse, edaspidi on plaanis hakata käima Kolgaküla spordiklubis Rada treenimas ja harjutamas ning koroonat ja lauatennist mängimas.

Üksikud üritused: * võõrustasime Norra vaimupuudega noori, kes tulid meile tutvustama muusikainstrumente ja näitama, et muusika tegemine pakub palju naudingut ja on võimalik selgeks õppida palju kauneid palasid, kui ka vaimsed võimed on piiratud;    * oli võimalus viibida „Tantsud tähtedega” saate lindistusel. Iga saate lindistusel oli 6 kohta broneeritud ELILi liikmesorganisatsioonile, seega said kaasa liikumispuudega inimesed;   * jõulueelne lõunasöök Viinistu Restoranis; * Eesti Puuetega Naiste Ühingu poolt korraldatud projekti "Täisväärtuslik pere- ja seksuaalelu puuetega meestele" aastalõpu koosviibimine; * valmis meie koduleht www.idaharjuinvayhing.ee

üles

 
Plaanid 2008. aastaks

* Üritame osa võtta nii paljudest Invaspordiliidu spordivõistlustest, kui võimalik.

* Osaleme EILi ja ELILi suvelaagrites (ELIL juuni lõpus Käsmus, EIL juuli lõpus Elvas).

* Võtame osa Harju PINi korraldatud tervisepäevadest ja teabepäevadest.

* EPIKoda korraldab 2008. aastal (jaanuarmärts)  4 koolituspäeva:

-          meie tervis ja selle hoidmine, pere menüü koostamine;

-          sotsiaalpoliitika (Sirlis Sõmer-Kull, Helle Kalda, Peep Aru); naeruteraapia;

-          tunne oma õigusi – Riho Rahuoja; Pilates – ravivõimlemine kõigile;

-          mida meie poliitikud Euroopas teevad? Siiri Oviir; projekti lõpuürituse ettevalmistamine.

Vähemalt kahele neist võiks ju minna – naeruteraapia, Pilatese ravivõimlemine.

* Jaanuarisveebruaris viib Tiina Tursman läbi projekti „Abikäsi sinu mures”.

* Veebruaris vastlapäeval tahame korraldada talvise spordipäeva, kuhu kutsume ka teisi sportlikke invaühinguid üle kogu vabariigi. Kolgakülas SK Rada toimub suusatamine, kelgutamine, saanisõit, Kolgaküla Talumuuseumi külastamine. Peakorraldaja Aivo Jõesaar.

* Märtsis on meil broneeritud piletid Estonia teatrisse operetile „Viini veri”.

* Tahan kirjutada projekti, et saaks korraldada hipoteraapia laagri augusti lõpus Kõnnu külas Paunapõllu ratsatalus vaimu- ja liikumispuudega inimestele.

* Jätkame meie tervislike eluviiside loengusarja, lektor Kaie Ustav, kevadel veel mingi põnev teema ja lektor väljastpoolt.

* Loodetavasti läheb edasi arvutikoolitus, õpetajaks meie ühingu liige Vello Sokk.

* 23 ekskursiooni. Ideed: purjekaga lahele, Vargamäe, Kuremäe klooster.

* Almakeskuse hoone välisfassaad ja vundament vajavad kordategemist, selleks tuleb raha leida.

* Tähistame jätkuvalt sünnipäevi, kes soovivad ühiselt pidada.

Palju häid mõtteid tuleb kindlasti tegevuse käigus, kõike ei ole võimalik ette planeerida.

Agnes Valgiste

 üles

 

© Ida-Harjumaa Invaühing 2007